When autocomplete results are available use up and down arrows to review and enter to select. Touch device users, explore by touch or with swipe gestures.

Kitchen Furniture

Discover Pinterest’s 10 best ideas and inspiration for Kitchen Furniture. Get inspired and try out new things.
9 Polished Peninsula Kitchens

The kitchen peninsula is more space-efficient than an island; a solution for a small or medium size kitchen. Find a vetted GC at Sweeten.

16 Kitchen Design Ideas for Blue Kitchen Cabinets

If you’ve always dreamed of creating the perfect blue kitchen, you’ve come to the right place! In this blog we’re exploring different shades of blue kitchen cabinets, countertop options, different ways to incorporate blue cabinetry into your kitchen, as well as types of hardware that would look great with blue cabinets. Let’s get into all things blue!

The Kitchen Cabinet Trend We *Really* Didn’t See Coming

There’s a new, natural kitchen trend emerging (and you might recognize it from your childhood): Honey-colored, oak-wood cabinets. Read on for everything you need to know.

Kitchen Cabinet Trends for 2021 - Evolution of Style

Kitchen Cabinet Trends for 2021 - A look at what's in and what's on the way out when it comes to kitchen cabinets and design.

Ev Gezmesi: Modern Esintileri Ferahlıkla Karşılayan Trabzon Mutfağı!

Şimdi sizlerle Trabzon'a doğru yol alıyoruz. Ziyaret sebebimiz de daha önce de projelerine yer verdiğimiz @nilennurgedikli'nin yeni projesini görmek! Yeni bir mutfağa el atan mimarımız diğer projelerinin aksine bu tasarımda modern stile öncelik vermiş. Daha önceki projelerde hissedilen provensel esintiler, şimdiki mutfakta çağdaş nağmelere yerini bırakmış. Gri ve beyazı birlikte kucaklayan mutfakta alt dolaplar gri ile kuşatılmış. Üst kapaklardan ve zeminden yansıyan beyaz da ferahlık…

10 Pack Hinged LED Sensor Lights, Smart Sensor Night Lights, Universal Cabinet Wardrobe Hinge Night Lights Internal Sensor Lights (Warm White) - - Amazon.com

Trabzon'daki Bu Mutfak Mimarının Emeklerini Boşa Çıkarmamış! | Ev Gezmesi

Şimdi sizlerle mimar @nilennurgedikli tarafından Ayşe Hanım için tasarlanan mutfağa konuk oluyoruz. Trabzon'da bulunan mutfağımız modern ve klasiğin buluşmasına iyi bir örnek. Ev sahibinin ferah mutfak arayışına yanıt vermek isteyen mimarımız her şeyden önce mutfağı beyaz renkle çepeçevre kuşatmış. Sadece mutfak dolapları değil, duvarlar ve zemin de beyaz renkle bütünleştirilerek ferahlık etkisi pekiştirilmek istenmiş. Beyaz yerini aldıktan sonra sıra vurgu görevi yapacak tonlara gelmiş. Bu…